 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100SGV22M10X10.5)
Rubycon 100SGV22M10X10.5
PartNo:
100SGV22M10X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 100V 20% SMD
Packaging:Bulk
Series:SU
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:Bi-Polar
Applications:-
Ripple Current:260mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)