 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25SGV330M10X10.5)
Rubycon 25SGV330M10X10.5
PartNo:
25SGV330M10X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 25V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:KYB
Capacitance:820μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.5A
Impedance:28 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)