 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3SGV1000M10X10.5)
Rubycon 6.3SGV1000M10X10.5
PartNo:
6.3SGV1000M10X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 6.3V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:SMQ-LU
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:3.25A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)