 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16TZV680M10X10.5)
Rubycon 16TZV680M10X10.5
PartNo:
16TZV680M10X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 680UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:LXZ
Capacitance:150μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:400mA
Impedance:180 mOhm
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)