 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25SGV470M10X10.5)
Rubycon 25SGV470M10X10.5
PartNo:
25SGV470M10X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 25V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GU
Capacitance:680μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:315V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.17A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)