 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (250LLE8.2MEFC10X9)
Rubycon 250LLE8.2MEFC10X9
PartNo:
250LLE8.2MEFC10X9
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 8.2UF 250V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:Alchip? MVY
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:280mA
Impedance:340 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)