 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLS1500MEFC12.5X20)
Rubycon 25ZLS1500MEFC12.5X20
PartNo:
25ZLS1500MEFC12.5X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1500UF 25V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:T-UP
Capacitance:82000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):16 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:10.29A
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)