 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLS1800MEFC12.5X25)
Rubycon 25ZLS1800MEFC12.5X25
PartNo:
25ZLS1800MEFC12.5X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1800UF 25V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:382LX
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):199 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:4.2A
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.480" (63.00mm)