 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10ZLS3900MEFC12.5X25)
Rubycon 10ZLS3900MEFC12.5X25
PartNo:
10ZLS3900MEFC12.5X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 3900UF 10V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:SR
Capacitance:0.47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:5mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)