 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16ZLS2700MEFC12.5X25)
Rubycon 16ZLS2700MEFC12.5X25
PartNo:
16ZLS2700MEFC12.5X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2700UF 16V RADIAL
Packaging:Bulk
Series:KMS
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.95A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.673" (42.50mm)