 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (80ZLJ150M12.5X16)
Rubycon 80ZLJ150M12.5X16
PartNo:
80ZLJ150M12.5X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 150UF 80V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:FK
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:687.8mA
Impedance:153 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size:0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)