 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450LLE15MEFC12.5X25)
Rubycon 450LLE15MEFC12.5X25
PartNo:
450LLE15MEFC12.5X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 15UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:CY
Capacitance:150μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:250V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:970mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)