 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3ZLH4700MEFC12.5X25)
Rubycon 6.3ZLH4700MEFC12.5X25
PartNo:
6.3ZLH4700MEFC12.5X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4700UF 6.3V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PB
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:570mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)