 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16TXV47M6.3X6.1)
Rubycon 16TXV47M6.3X6.1
PartNo:
16TXV47M6.3X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 999
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:B41231
Capacitance:2200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:3.74A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)