 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10YXG2200MEFC12.5X20)
Rubycon 10YXG2200MEFC12.5X20
PartNo:
10YXG2200MEFC12.5X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 997
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GY
Capacitance:820μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.3A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)