 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63SGV33M8X10.5)
Rubycon 63SGV33M8X10.5
PartNo:
63SGV33M8X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 995
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 63V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GN
Capacitance:180μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:420V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:910mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)