 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10YXF2200MEFC12.5X20)
Rubycon 10YXF2200MEFC12.5X20
PartNo:
10YXF2200MEFC12.5X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 991
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GN
Capacitance:150μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:420V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:840mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)