 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ZLJ820MG412.5X20)
Rubycon 35ZLJ820MG412.5X20
PartNo:
35ZLJ820MG412.5X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 991
Request Qty:
Description: CAP ALUM 820UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GR
Capacitance:390μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.3A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)