 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35YXH220MEFC10X12.5)
Rubycon 35YXH220MEFC10X12.5
PartNo:
35YXH220MEFC10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 990
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GN
Capacitance:180μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:870mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)