 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ZLS1000MEFC12.5X20)
Rubycon 35ZLS1000MEFC12.5X20
PartNo:
35ZLS1000MEFC12.5X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 990
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 35V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GG
Capacitance:270μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)