 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16TKV470M8X10.5)
Rubycon 16TKV470M8X10.5
PartNo:
16TKV470M8X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 983
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:250
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:PJ
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:643mA
Impedance:130 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)