 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16YXG470MEFC10X12.5)
Rubycon 16YXG470MEFC10X12.5
PartNo:
16YXG470MEFC10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 982
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:UJ
Capacitance:68μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:205mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size:0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)