 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16TKV680M10X10.5)
Rubycon 16TKV680M10X10.5
PartNo:
16TKV680M10X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 980
Request Qty:
Description: CAP ALUM 680UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:250
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:PM
Capacitance:4700μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.02A
Impedance:26 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)