 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25YXG330MEFC10X12.5)
Rubycon 25YXG330MEFC10X12.5
PartNo:
25YXG330MEFC10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 979
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:250
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:PA
Capacitance:3300μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.76A
Impedance:19 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)