 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35PK330MEFC10X12.5)
Rubycon 35PK330MEFC10X12.5
PartNo:
35PK330MEFC10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 976
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:250
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:CA
Capacitance:68μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:350V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:875mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)