 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SGV220M8X10.5)
Rubycon 16SGV220M8X10.5
PartNo:
16SGV220M8X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 975
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:LS
Capacitance:5600μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.79A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)