 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SEV470M8X10.5)
Rubycon 16SEV470M8X10.5
PartNo:
16SEV470M8X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 950
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:RU
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:900mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)