 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXF470MEFC12.5X20)
Rubycon 50YXF470MEFC12.5X20
PartNo:
50YXF470MEFC12.5X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 946
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:NR
Capacitance:220000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:13A
Impedance:-
Lead Spacing:0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):4.055" (103.00mm)