 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400AX8.2M10X9)
Rubycon 400AX8.2M10X9
PartNo:
400AX8.2M10X9
Manufacturers: Rubycon
Qty: 929
Request Qty:
Description: CAP ALUM 8.2UF 400V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:AQ
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:220V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:500mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)