 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (250LLE10MEFC10X12.5)
Rubycon 250LLE10MEFC10X12.5
PartNo:
250LLE10MEFC10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 921
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 250V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:HD
Capacitance:4.7μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:17mA
Impedance:12 Ohm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)