 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35YXJ1000M12.5X20)
Rubycon 35YXJ1000M12.5X20
PartNo:
35YXJ1000M12.5X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 908
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:KYB
Capacitance:18000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:4.28A
Impedance:12 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)