 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25TXV100M6.3X8)
Rubycon 25TXV100M6.3X8
PartNo:
25TXV100M6.3X8
Manufacturers: Rubycon
Qty: 902
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 25V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:RZ
Capacitance:33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:250V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:250mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)