 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3YXF1000MEFC10X12.5)
Rubycon 6.3YXF1000MEFC10X12.5
PartNo:
6.3YXF1000MEFC10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 886
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 6.3V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:TS-HB
Capacitance:2200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):105 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.9A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)