 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35YXM47MEFC6.3X11)
Rubycon 35YXM47MEFC6.3X11
PartNo:
35YXM47MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 881
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:550C
Capacitance:3700μF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage Rating:500V
ESR (Equivalent Series Resistance):32.4 mOhm
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:16.8A
Impedance:-
Lead Spacing:1.250" (31.75mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):5.875" (149.23mm)