 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ZLH68MEFC6.3X11)
Rubycon 35ZLH68MEFC6.3X11
PartNo:
35ZLH68MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 877
Request Qty:
Description: CAP ALUM 68UF 35V 20% RADIAL
Packaging:Bulk
Series:PSU
Capacitance:72μF
Tolerance:-
Voltage Rating:125V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:-
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C
Type:-
Applications:Motor Start
Ripple Current:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.438" Dia (36.53mm)
Height - Seated (Max):2.810" (71.37mm)