 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16PK3300MEFC12.5X20)
Rubycon 16PK3300MEFC12.5X20
PartNo:
16PK3300MEFC12.5X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 877
Request Qty:
Description: CAP ALUM 3300UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PM
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:160V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:330mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)