 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3YXG3300MEFC12.5X20)
Rubycon 6.3YXG3300MEFC12.5X20
PartNo:
6.3YXG3300MEFC12.5X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 855
Request Qty:
Description: CAP ALUM 3300UF 6.3V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:UB
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:59mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)