 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25TKV470M10X10.5)
Rubycon 25TKV470M10X10.5
PartNo:
25TKV470M10X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 835
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 25V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GX
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.09A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)