 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400BXW100MEFC12.5X50)
Rubycon 400BXW100MEFC12.5X50
PartNo:
400BXW100MEFC12.5X50
Manufacturers: Rubycon
Qty: 831
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 400V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GR
Capacitance:68μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:560mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)