 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100PX330MEFC12.5X25)
Rubycon 100PX330MEFC12.5X25
PartNo:
100PX330MEFC12.5X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 829
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:TS-HA
Capacitance:1800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):111 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.3A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)