 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100ZLJ390M12.5X40)
Rubycon 100ZLJ390M12.5X40
PartNo:
100ZLJ390M12.5X40
Manufacturers: Rubycon
Qty: 828
Request Qty:
Description: CAP ALUM 390UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:CY
Capacitance:27μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:500V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:310mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)