 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25TXV330M10X10.5)
Rubycon 25TXV330M10X10.5
PartNo:
25TXV330M10X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 794
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 25V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:LSU
Capacitance:2200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:350V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:8.7A
Impedance:-
Lead Spacing:0.858" (21.80mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):4.803" (122.00mm)