 All Product > Connectors > Power Connectors > Hirose Connector  (MDF6-8DS-3.5C)
Hirose Connector MDF6-8DS-3.5C
PartNo:
MDF6-8DS-3.5C
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 3551
Request Qty:
Description: Power to the Board 8P DBLROW HOUSING CRIMP FEMALE
RoHS:Details
Series:MDF6
Product Type:Sockets
Contact Gender:Socket (Female)
Voltage Rating:300 V
Current Rating:4 A, 5 A, 6 A, 7 A
Pitch:3.5 mm