 All Product > Inductors > Fixed Inductors > Pulse  (P1168.501NLT)
Pulse P1168.501NLT
PartNo:
P1168.501NLT
Manufacturers: Pulse
Qty: 1498
Request Qty:
Description: Fixed Inductors SHD DRUM CORE IND
RoHS:Details
Inductance:500 nH
Tolerance:0.25
Maximum DC Current:18 A
Maximum DC Resistance:2.3 mOhms
Operating Temperature Range:- 40 C to + 130 C
Self Resonant Frequency:
Q Minimum:
Shielding:Shielded
Termination Style:SMD/SMT
Package / Case:
Case Length:12.24 mm
Case Width:12.24 mm
Case Height:4.5 mm