 All Product > Inductors > Fixed Inductors > Pulse  (P1166.102NLT)
Pulse P1166.102NLT
PartNo:
P1166.102NLT
Manufacturers: Pulse
Qty: 1440
Request Qty:
Description: Fixed Inductors 1.0uH 30%
RoHS:Details
Inductance:1 uH
Tolerance:0.3
Maximum DC Current:5.2 A
Maximum DC Resistance:6.2 mOhms
Operating Temperature Range:- 40 C to + 130 C
Self Resonant Frequency:40 MHz
Q Minimum:
Shielding:Shielded
Termination Style:SMD/SMT
Package / Case:7.5 mm x 7.5 mm
Case Length:7.54 mm
Case Width:7.54 mm
Case Height:3.51 mm