 All Product > other > Bussmann / Eaton  (BK-S505H-V-1.6-R)
Bussmann / Eaton BK-S505H-V-1.6-R
PartNo:
BK-S505H-V-1.6-R
Manufacturers: Bussmann / Eaton
Qty: 660
Request Qty:
Description: Cartridge Fuses 250Vac 1.6A Time Delay Axial
RoHS:Details
Product Type:Ceramic Fuse
Body Style:Cylindrical Leaded
Current Rating:1.6 A
Voltage Rating AC:250 V / 600 V
Voltage Rating DC:400 V
Mounting Style:Through Hole
Fuse Type:Time Delay / Slow Blow
Fuse Size / Group:5 mm x 20 mm
Dimensions:21.1 mm L x 5.4 mm D