EPSON (FA-238 16.0000MB-C3)
PartNo:
FA-238 16.0000MB-C3
Manufacturers:
EPSON
Description:
CRYSTAL 16MHZ 18PF SMD
Product Information:
Packaging:
Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:
HC49SDLF
Type:
MHz Crystal
Frequency:
10MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
60 Ohm
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
HC49/US
Size / Dimension:
0.461" L x 0.197" W (11.70mm x 5.00mm)
Height:
0.177" (4.50mm)