 All Product > other > SiTIME  (SIT8008AC-71-18S-16.000000G)
SiTIME SIT8008AC-71-18S-16.000000G
PartNo:
SIT8008AC-71-18S-16.000000G
Manufacturers: SiTIME
Qty: 250
Request Qty:
Description: OSC MEMS 16.000MHZ H/LV-COMS SMD
Product Information:
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:SiT8008
Type:MEMS (Silicon)
Frequency:16MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:1.8V
Frequency Stability:±20ppm
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max):3.9mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height:0.031" (0.80mm)