 All Product > Integrated Circuits > Interface ICs > Linear Technology  (LTC1390CS#PBF)
Linear Technology LTC1390CS#PBF
PartNo:
LTC1390CS#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1051
Request Qty:
Description: IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC
Product Information:
Packaging:Tube
Series:-
Function:Multiplexer
Circuit:1 x 8:1
On-State Resistance:255 Ohm
Voltage Supply Source:Single, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±):3V, ±5V
Current - Supply:200nA
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)