 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1019ACS8-2.5#PBF)
Linear Technology LT1019ACS8-2.5#PBF
PartNo:
LT1019ACS8-2.5#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1963
Request Qty:
Description: IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V 8SOIC
Product Information:
Packaging:Tube Alternate Packaging
Series:-
Reference Type:Series, Shunt
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:10mA
Tolerance:±0.05%
Temperature Coefficient:5ppm/°C
Noise - 0#1Hz to 10Hz:2.5ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:2.5ppmrms
Voltage - Input:4 V ~ 40 V
Current - Supply:1mA
Current - Cathode:800μA
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)